Sezon na szparagi. Kozi ser i gruszki z puszki.

Szparagi. Definicje i twierdzenia.

Warzywo sezonowe, dostępne w formie świeżej przez krótki czas, zwany "sezonem na szparagi", czyli tuż przed "sezonem ogórkowym" a po "sezonie na nowalijki". Jakie to ma znaczenie? Żadne. Po prostu - by pozostać w zgodzie z obowiązującym blogerczym fasonem, autorce wypada zachować się modnie: skoro sezon na szparagi, to o nich. O nie, niech Czytelnik się zawczasu nie cieszy i szyderczej satysfakcji nie ma. Nie przyłapał wcale Srebrnej Patelni na ignorancji. Znam się na dobrych obyczajach kucharsko - cukierniczego blogerstwa i wiem, co prawdziwa blogo - dama powinna koniecznie dodać: szparagi są zdrowe. Bez zdrowotnego atrybutu publikacja o szparagach byłaby nic nie warta. Myślę, że oto dopełniły się w powyższym tekście wszystkie konieczne warunki, by nastąpił nareszcie przepis na sałatkę. Uff... szczerze nareszcie. O sadzeniu grochu poezja nie powstanie a i proza poetycka także nie. Ani o szparagach.

Jak ugotować zielone szparagi.

 1. Odłamać zdrewniałe końce, czyli zgiąć każdą sztukę, stanowczo lecz z wyczuciem, w łuk, przy nasadzie. Pęknie sama w miejscu gdzie łykowatość przechodzi w młodość.
 2. Szparagi opłukać pod bieżącą wodą, nie obierać. Związać je wszystkie razem sznurkiem, mniej więcej w połowie wysokości, niezbyt mocno. 
 3. Tak przygotowany pęczek szparagów ustawić pionowo w garnku, nasadami na dnie, główkami ku górze. Przypomina to formą snopek zboża. Kto widział, ten wie.
 4. Zalać szparagi zimną wodą do wysokości główek. Główki szparagów mają wystawać ponad powierzchnię wody.
 5. Dodać do wody łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru. Doprowadzić do wrzenia i gotować od tej chwili 4 - 5 minut. Wyjąć szparagi z wrzątku, zahartować w strumieniu zimnej wody. Gotowe.

Składniki sałatki:

 • 10 - 12 zielonych szparagów
 • garść pestek dyni
 • pęczek zielonej cebulki
 • 200 g koziego sera
 • 3/4 szklanki możliwie jak najdrobniejszego makaronu
 • 4 - 5 połówek gruszek z puszki
 • oliwa extra virgin
 • kilka łyżek białego winnego octu
 • sól

Sposób przygotowania:

Makaron ugotować al dente, odcedzić, zahartować w zimnej wodzie.

Szparagi ugotować jak wyżej i pokroić w ukośne kawałki o dł. około 3 cm.

Pestki uprażyć na suchej patelni, przez cały czas mieszając. Gdy zaczną strzelać, natychmiast odłożyć je do miski lub na talerz, inaczej się przypalą i będą gorzkie.

Gruszki pokroić w drobną kostkę.

Cebulkę (białe i zielone części) posiekać, raczej drobno.

Kozi ser pokroić w kostkę. Będzie się kruszył podczas krojenia, lecz nic nie szkodzi, tak ma być.

Wszystkie składniki umieścić w misce i wymieszać. Doprawić octem, oliwą i solą według upodobań.

Zielone szparagi. Gotuje się je bez uprzedniego obierania.

Poprzedni wpisGreckie ciasto cytrynowe.
Następny wpisKalafiorowe babeńki. Do mięs i do rybeńki.
Zostaw komentarz