Sękacz z domowego piekarnika? Owszem, to bardzo łatwe.

Dzień dobry, oto sękacz. Tradycyjnie przygotowywany na rożnie w ten sposób, że płynne ciasto wylewane jest partiami na obracający się nad ogniem szpikulec. Ponieważ w tej metodzie ciasto rozpływa się nieregularnie, powstają na brzegach wypieku nierówności i gotowy sękacz jest sękaty. Gdy wykona się go z użyciem piekarnika i formy do pieczenia, z natury rzeczy "sęki" nie wystąpią, lecz ich brak nie wpływa na sękacza smak. Sękacz to ma bowiem do siebie, że zawsze ponętnie smakuje. 

Składniki:

  • 125 g roztopionego masła
  • 6 jajek
  • 250 g cukru
  • 250 g mąki
  • duży kieliszek rumu
  • garść płatków migdałów uprażonych na suchej patelni

Sposób przygotowania:

Kwadratową blachę do pieczenia o wymiarach 20 x 20 cm., lub okrągłą o średnicy 20 cm. posmarować margaryną i wyłożyć na dnie papierem do wypieków.

Piekarnik rozgrzać do maksymalnej temperatury z włączoną funkcją "grill" i termoobiegiem.

Jajka ubić mikserem na pulchną jasną masę i nie przerywając ubijania dodawać do niej partiami mąkę na przemian z masłem. Partia mąki powinna kończyć ten etap dodawania składników. Dodać migdały a następnie rum i wszystko dokładnie wymieszać.

Chochlą do nalewania zup nabrać pierwszą partię surowego ciasta i umieścić ją w przygotowanej formie, starając się rozprowadzić ciasto możliwie równomiernie po papierze. Formę wstawić do piekarnika (poziom środkowy) na czas konieczny do zrumienienia wierzchu. Trwa to około pięciu minut, lecz trzeba być czujnym, bo ciasto ma być z wierzchu mocno rumiane, lecz nie przypalone. Gdy pierwsza warstwa jest rumiana, blachę wyjąć z piekarnika, na upieczonym cieście rozprowadzić kolejną chochlę surowego ciasta, jak poprzednio i ponownie wstawić rzecz do piekarnika i zrumienić. Z następnymi porcjami ciasta postępować w ten sam sposób. 

Po upieczeniu ostatniej warstwy formę z sękaczem wyjąć z piekarnika i pozostawić wypiek do całkowitego wystygnięcia. Gdy wystygnie, wyjąć z blachy (można odwrócić przy tym formę do góry dnem), zdjąć papier i pokroić.

Sękacz migdałowy z piekarnika.

Poprzedni wpisJak usmażyć naleśniki.
Następny wpisDynia, jabłko i kapary. Sałatka z dorszem.
Zostaw komentarz