Placek z serem. Ogromna drożdżówka.

Serowiec od sernika tym się odróżnia, że ten pierwszy jest przede wszystkim ciastem drożdżowym a ser występuje w nim jako uzupełnienie. Wypiek tego rodzaju to placek z serem o smaku podobnym do serowej drożdżówki. Ciasto posiada niewielką objętościową przewagę nad serem, pozostając tym samym w zgodzie z gustem mym własnym a dania słodkie, owszem, bardzo lubię. Kłopot w tym, że pomimo swej miłości do napoleonów, eklerów, tortów, kremów i innych podobnych doskonałości, musiałam odzwyczaić się od częstego jedzenia wszelkich arcydzieł, w których sacharoza góruje ilościowo nad resztą składników. Przy wzmożonej aktywności fizycznej rzeczy bardzo słodkie, spożyte bezpośrednio przed wysiłkiem, zamiast dodać energii odbierają moc. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiadają za to reguły ludzkiej fizjologii. Mechanizm będący przyczyną zjawiska jest mi znany, nie sądzę jednak, by interesował także Czytelnika. Nie opiszę go zatem, wyjaśnię jedynie, że preferuję na co dzień słodkie przekąski, które wkrótce po zjedzeniu nie powalają zawodnika na kolana eksplozją insuliny.

Przedstawiam dzisiaj Czytelnikowi do osobistego sprawdzenia przepis Antoniny Piętkowej, zamieszczony w książce "Nowoczesna Kuchnia Domowa" z 1937 roku. Jak poprzednio, sposób wykonania podany przez dawną autorkę nie zawiódł moich oczekiwań a nawet je przerósł w sensie dosłownym. Jestem pewna, że Serowiec Pani Antoniny nie zawiedzie również gustu Czytelnika.

Pani Antonina radzi, by podawać rzecz tę wraz z kawą w porze drugiego śniadania lub podwieczorku.

Składniki ciasta: 

Składniki masy serowej:

500 g mąki; 1 saszetka drożdży w proszku; 3 żółtka; 60 g cukru pudru; 60 g stopionego masła; 250 ml mleka

1 kg sera sernikowego; 80 g bardzo miękkiego masła; 160 g cukru pudru i 2 kopiate łyżki cukru pudru; 20 g mąki ziemniaczanej; 1/2 łyżeczki drożdży w proszku; 4 żółtka, 2 białka; duża garść skórki pomarańczowej; 1 jajko i 3 łyżki mleka do posmarowania wierzchu 

Przygotowanie ciasta:
Mąkę wymieszać dokładnie z drożdżami i cukrem. Dodać żółtka, wymieszać, wlać cienką strużką stopione masło cały czas mieszając. Na końcu wlać partiami mleko i mieszać tak długo aż ciasto będzie gładkie. Wspominam o mieszaniu, bo wszystkie czynności wykonałam mikserem. Można oczywiście, zachowując kolejność dodawania składników, zagnieść ciasto ręcznie. Ciasto przykryć i odstawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.

Przygotowanie masy serowej:
Masło utrzeć dodając partiami cukier i żółtka po jednej sztuce. Ucierać dalej, aż masa stanie się puszysta. Do masy żółtkowej dodać partiami ser, nie przerywając ucierania. Masę serową ucierać dalej, im dłużej tym lepiej, nie dłużej jednak niż 1 godzinę. Ja swoją ucierałam około 20 minut i doskonale się udała. Pod koniec ucierania dodać pozostały cukier (2 łyżki), mąkę połączoną z drożdżami i skórkę pomarańczową. Z białek ubić pianę, połączyć ostrożnie z masą serową. 

Przed rozpoczęciem pieczenia:  Rozgrzać piekarnik do 170 stopni z termoobiegiem.
Wyrośnięte ciasto przenieść na stolnicę i rozwałkować wstępnie na wymiar odpowiadający w przybliżeniu wielkości formy do pieczenia. Forma powinna być duża. Ciasto przenieść do formy wysmarowanej tłuszczem i rozciągnąć je palcami tak, by dno było przykryte w całości. Na cieście ułożyć masę serową, wyrównać i posmarować z wierzchu jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 1 i 1/2 godziny. Gdyby w trakcie pieczenia wierzch stał się zbyt mocno rumiany, należy przykryć go arkuszem papieru do pieczenia. Po upływie przepisanego czasu wyjąć serowiec z piekarnika i odstawić w formie do całkowitego wystygnięcia. Kroić dopiero, gdy wypiek osiągnie temperaturę pokojową.

Surowa masa serowa

dno formy z surowym ciastem drożdżowym

Masa serowa na cieście, przed pieczeniem

Poprzedni wpisFaszerowane Bułki. Trzy możliwości.
Następny wpisSzybki kurczak. Soczysty, oczywiście.
Zostaw komentarz